Millaisia kiertotalouden rahoitusmahdollisuuksia yrityksille on tarjolla?
OSA 1: Alkuvaiheen ja kehittämisen rahoitus (T&K, pilotit, kasvu) sekä kansainvälistymisen ja skaalauksen rahoitus
Kevään 2026 aikana tarjoamme yrityksille suunnatun tapahtumasarjan, jossa sukelletaan kiertotalouden rahoitus- ja kansainvälistymismahdollisuuksiin. Sarja sisältää kolme asiantuntijavetoista webinaaria 12.2., 5.3., ja 26.3., sekä päätöstilaisuuden hybridinä Helsingin kaupungintalolla 21.4.2026.
Tilaisuussarjan kohderyhmänä on kaiken kokoiset yritykset ympäri Suomen.
Tilaisuuksissa kuullaan puheenvuoroja eri rahoittajien ja rahoitusohjelmien edustajilta, ja päästään myös kuulemaan yritysten kokemuksia rahoituksen hakemisesta kiertotalousliiketoimintaan.
Kahden ensimmäisen webinaarin teemoina ovat:
Alkuvaiheen ja kehittämisen rahoitus (T&K, pilotit, kasvu) sekä kansainvälistymisen ja skaalauksen rahoitus
Mistä rahoitusta, kun yritykseni haluaa kehittää ja pilotoida kiertotalousratkaisun ja valmistautua ensimmäisiin investointeihin? Entä miten rahoitan kansainvälistymisen, skaalauksen ja isot kiertotalousinvestoinnit?
OHJELMA 12.2.2026
14.00 Tilaisuuden avaus ja tervetulosanat
Johanna Marin-Hyppönen, asiantuntija, Helsingin seudun kauppakamari, Enterprise Europe Network (EEN) ja
Paula Eskola, johtava asiantuntija, Kiertotalous-Suomi, Motiva Oy
Ympäristöministeriö, alustuspuheenvuoro
Taina Nikula, ympäristöneuvos, Ilmasto- ja ympäristönsuojeluosasto, kiertotalous, Ympäristöministeriö
Kiertotalouden Green Deal, Kiertotalous-Suomi
Paula Eskola, johtava asiantuntija, Kiertotalous-Suomi, Motiva Oy
Elinvoimakeskukset (ent. ELY-keskukset): kehittämisavustukset, EAKR, investointituet, Leader-rahoitus jne.
Juho Wuorinen, rahoituspäällikkö, Elinvoimakeskus
Business Finlandin rahoitusmahdollisuuksia yrityksille kiertotalouteen: T&K-rahoitus, pilotointi, kiertotalousteemat
Jari Seilonen, johtava asiantuntija, Business Finland
Finnvera: investoinnit, käyttöpääoma, takaukset pankkilainoille, lainat vihreän ja kestävän siirtymän investointeihin jne.
Jani Tuominen, rahoitusjohtaja, Finnvera
Yrityscase: Pictue Oy
Ville Hyvärinen, CEO & Co-Founder, Pictue Oy
16.00 Tilaisuuden päätössanat
Tervetuloa!
Ilmoittaudu mukaan myös sarjan muihin tilaisuuksiin:
osa 2: torstaina 5.3.2026 klo 14.00–16.00 (webinaari)
osa 3: torstaina 26.3.2026 klo 14.00–15.30 (webinaari)
osa 4: tiistaina 21.4.2026 klo 13.00-17.00, päätöstilaisuus Helsingissä (hybridi)
Tapahtumasarjan järjestävät Enterprise Europe Network (EEN) ja Helsingin seudun kauppakamari yhdessä Motivan, Kiertotalous-Suomen, Business Finlandin, Business Helsingin, Arabian kiertotaloushubin, Helsingin kiertotalouden klusteriohjelman, CLIC Innovationin, Business Espoon ja Kiviruukista kiertotalouden keskittymä -hankkeen kanssa.

