Enterprise Europe Network on mukana FinFoodNet-hankkeen järjestämällä ruokaviennin opintomatkalla Tallinnaan 3.–6.2.2026.
Opintomatkan aikana osallistujat pääsevät tutustumaan siihen, miten Viro tukee ruoka-alan yritysten vientiä sekä siihen millaisia käytännön ratkaisuja virolaiset yritykset hyödyntävät kansainvälistyessään.
Vaikka Viron ja Suomen ruoka-alan toimialarakenne on lähes identtinen – noin 80 % yrityksistä on pk-yrityksiä – Viro erottuu selvästi viennin osuudessa. Arviolta noin 40 % virolaisista pienistä elintarvikealan yrityksistä harjoittaa vientiä, kun Suomessa vastaava osuus on huomattavasti pienempi.
Kenelle?
Opintomatka on suunnattu TKI-toimijoille, ruoka-alan kehittäjille, viennistä kiinnostuneille yrityksille sekä muille ruokasektorin kansainvälistymisestä innostuneille toimijoille.
Aikataulu
3.–6.2.2026 -> tiistai ja perjantai ovat pääosin matkustuspäiviä, varsinainen ohjelma toteutetaan keskiviikkona ja torstaina
Lisätiedot ja ilmoittautuminen
Paikkoja on rajoitetusti, ilmoittaudu mukaan 15.1.2026 mennessä: FinFoodNet: Ruokaviennin opintomatka Tallinnaan, Viroon
Yhteyshenkilö: Satu Alapiha, satu.alapiha@businessturku.fi

